Gdy kapitał leży bezczynnie, szczególnie na zwykłym koncie bankowym, w rzeczywistości traci na wartości. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę galopująca inflację, tym bardziej warto rozważyć różne formy lokowania oszczędności i zarabiania na inwestowaniu. Do wyboru mamy całkiem sporo rozwiązań, niektóre wymagają dużej gotówki, inne niekoniecznie.

Gdzie ulokować oszczędności

Dlaczego warto inwestować

Inwestowanie kapitału to dobry pomysł na to, by pieniądze na siebie pracowały. Gdy jedynie gromadzimy gotówkę na koncie, musimy mieć świadomość, że zżera ją inflacja. Za rok czy dwa ta sama kwota będzie miała dużo niższą wartość nabywczą niż obecnie. Inwestowanie pozwala na to, by środki finansowe zarabiały, a więc powiększały posiadany kapitał.

Zobacz: Zarabianie na rynku kapitałowym.

Zanim zdecydujesz się na konkretną formę inwestowania, warto zdobyć nieco wiedzy w tym temacie. Dzięki temu unikniesz nietrafionych inwestycji lub typowych oszustw, na które dają się nabierać przede wszystkim te osoby, które nie mają zbyt dużej wiedzy na temat inwestowania.

Gdzie ulokować pieniądze

Nadmiar gotówki można ulokować na wiele sposobów. Każdy z nich będzie dużo lepszy niż trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie. Jeśli nastawiasz się przede wszystkim na bezpieczeństwo, dobrym pomysłem będzie konto oszczędnościowe w którymś z banków, niekoniecznie w tym, w którym posiadasz konto.

Konto oszczędnościowe nie jest wysoko oprocentowane, jednak daje możliwość niewielkiego zysku zamiast straty wynikającej z inflacji. Wśród produktów bankowych ciekawym rozwiązaniem są również różnego rodzaju lokaty, które pozwalają na zyski z umieszczonego na nich kapitału.

Na lokatę wrzucajmy jednak tylko te środki, co do których jesteśmy pewni, że nie będziemy ich w najbliższym czasie potrzebować. Zrywanie lokat jest bowiem czasem dosyć kosztowne, a zysk niewielki. Wśród sprawdzonych form inwestowania można również wymienić akcje i obligacje, a także wymiana gotówki na tę, która zawsze trzyma wysoki poziom. Podczas gdy złotówka często szybko traci na wartości, dolar czy euro trzymają się dobrze. Jeśli wymienisz część kapitału na mocną zachodnią walutę, może to być równie dobra forma inwestowania jak wszelkie produkty bankowe.

Dobrą inwestycją, jednak przeznaczoną głównie dla osób o większych oszczędnościach, może być również zakup nieruchomości – mieszkania czy ziemi. Nieruchomości nieustannie drożeją, co sprawia, że niema można mieć pewność, że to, co kupimy, w przyszłości sprzedamy z zyskiem. Posiadanie nieruchomości daje też spokój i poczucie stabilności, a przy okazji można mieć z tego całkiem bierny i spory zarobek, jeśli zdecydujemy się na ich wynajmowanie.

Na co uważać inwestując pieniądze

Inwestowanie to dobry sposób na pomnażanie kapitału, ale czasem również spore ryzyko związane z utratą posiadanych środków. Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek inwestycje, trzeba mieć świadomość, że im większa prognoza zysku, tym większe ryzyko. Przykładowo lokaty bankowe i konta oszczędnościowe dają pewny zysk, ale bardzo niewielki. Ale już akcje czy granie na giełdach kruptowalut może przynieść bardzo wysokie zarobki.

Ryzyko utraty włożonego kapitału jest jednak równie wysokie. Jeśli chcesz mieć pewność, że pieniądze nie przepadną, zdecydowanie warto stawiać na pewne inwestycje, nawet jeśli zysk nie będzie spektakularny.

Jak inwestować, żeby zarobić

Aby zarobić na inwestowaniu, warto przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i umiejętnie dysponować swoim kapitałem. Przede wszystkim, na inwestycje przeznaczaj wyłącznie te środki, które możesz na jakiś czas zamrozić, czyli nie są niezbędne w domowym budżecie.

Kolejną kwestią jest dywersyfikacja form inwestowania – nie należy nigdy decydować się wyłącznie na inwestowanie w jedną, szczególnie nie do końca sprawdzoną formę inwestycji.

Najlepiej podzielić kapitał na kilka części i każdą z nich zainwestować w coś innego. Nie tylko minimalizujemy w ten sposób ryzyko straty całości, ale również możemy przetestować, na czym realnie można zyskać, a które inwestycje są raczej całkowicie nietrafione.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymasz praktyczny poradnik – instrukcję zakładania własnego bloga lub strony internetowej.


Zachęcamy do komentowania i udostępniana naszych treści.

5/5 - (3 votes)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *