Jeszcze niedawno zadawano sobie pytanie, czy trzeba rozliczać dochody uzyskane w Internecie. Te czasy minęły jednak bezpowrotnie. Dzisiaj blogerzy i inne osoby zarabiające online zastanawiają się jak rozliczyć dochody z Internetu.

Jak Rozliczyć Dochody z Internetu

Czym są dochody z Internetu

Niestety nie ma tutaj prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. W tym artykule opisuje kilka możliwych scenariuszy, opodatkowania zarobków uzyskanych przez Internet. Pojęcie dochody z Internetu może być rozumiane bardzo różnie. Wiele osób w dzisiejszych czasach pracuje zdalnie, pozostając pracownikami, związanymi umową o pracę, lub inną formą zatrudnienia.

Takiej sytuacji nie uważam jednak za typową pracę w Internecie. Jest to zwykła praca najemna, i podlega przepisom określonym w Kodeksie Pracy i Ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. O czym zatem będzie ten artykuł ?

Formy zarabiania przez Internet

W sieci można zarabiać na wiele różnych sposobów. Kilka z nich znajdziesz w artykule: na czym zarabiać w Internecie. Zarabiać mogą zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i właściciele firm. Sposób rozliczania się z zobowiązań podatkowych będzie jednak ściśle związany z formą świadczenia usług w Internecie.

W tym miejscu warto również rozróżnić dwie grupy zarabiających przez Internet. Jedna, to osoby pracujące na etacie, i dodatkowo dorabiające sobie w sieci. Druga grupa to ludzie, którzy traktują biznes online jako swoje jedyne źródło dochodów. Na marginesie tylko dodam, że osoby, które zaczynają dodatkowo zarabiać w Internecie, prędzej czy później rezygnują z etatu, całkowicie poświęcając się działalności biznesowej.

Jeśli więc chodzi o to jak rozliczyć dochody z Internetu, w ogromnej większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Nie trzeba się jednak z tym tak bardzo spieszyć. Istnieje kilka form pośrednich, które warto rozważyć na początek. Dotyczy to tak samo osób, dla których zarabianie online jest jedyną pracą, jak i tych, którzy tylko dorabiają online. Przeczytasz o tym więcej w dalszej części artykułu.

Status przedsiębiorcy automatycznie podnosi naszą pozycję i prestiż. Firmy o wiele chętniej współpracują z innymi firmami, niż z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Wynika to z bardzo zawiłych i często sprzecznych ze sobą przepisów regulujących zatrudnianie, czy wynajmowanie pracowników.

W przypadku rozliczeń między firmami wszystko jest o wiele prostsze. Wykonujesz zlecenie, wystawiasz fakturę, otrzymujesz przelew, i sprawa załatwiona. Nikt nie musi się zastanawiać, czy forma zatrudnienia była właściwa, lub czy odpowiednie składki zostały opłacone. Każda ze stron umowy robi to we własnym zakresie, i na własną odpowiedzialność.

Jak rozliczyć dochody z Internetu we własnej firmie

Jeśli więc prowadzisz własną działalność gospodarczą, sprawa rozliczania się z klientem, czy zleceniodawcą, jest bardzo prosta. Ten artykuł dotyczy jednak zagadnienia rozliczania podatków i innych opłat związanych z dochodami z Internetu. Jako jednoosobowy przedsiębiorca masz do wyboru dwie formy opodatkowania, rozliczanie na zasadach ogólnych, oraz ryczałt od przychodu ewidencjonowanych.

Rozliczając się na zasadach ogólnych, płacisz podatek wg. stawek 17% do określonej kwoty dochodu, oraz 32% od dochodu przewyższającego tę kwotę. Kwoty progów podatkowych zmieniają się co roku. W 2020 roku podatek 17% naliczany był od dochodów do wysokości 85 528 zł, natomiast powyżej tej kwoty należało zapłacić 32% podatku. Jeśli jednak zarabiasz ponad milion złotych rocznie, dodatkowo musisz zapłacić 4% od nadwyżki ponad 1 milion.

Podstawowym plusem z rozliczania się na zasadach ogólnych jest możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodu. Jeśli więc Twoja działalność generuje spore koszty, warto dzięki nim obniżać kwotę podstawy opodatkowania.

Drugi sposób jak rozliczyć dochody z Internetu polega na płaceniu podatku od przychodów ewidencjonowanych. W takim przypadku zapłacisz podatek w wysokości 8,5% podstawy opodatkowania. Nie można jednak odliczać kosztów uzyskania przychodu, zatem jeśli Twoja firma ponosi znaczne koszty, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie będzie dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem.

Ważne ! Przychody z reklam nie mogą być opodatkowane w formie uproszczonej. Jeśli więc otrzymujesz wynagrodzenie z programów partnerskich, zadbaj o to, aby na fakturze nie pojawiało się słowo reklama. W większości programów afiliacyjnych przedmiotem umowy z partnerami jest dzierżawa powierzchni reklamowej, dlatego podatek od takich dochodów może być opłacony w formie ryczałtu.

Warto jeszcze w tym momencie wspomnieć o kwocie wolnej od podatku. W 2020 roku było to 3091 zł dla dochodów przekraczających 13 tys. rocznie. Natomiast osoby, które przez cały rok zarobiły mniej niż 8 tys. nie zapłacą podatku dochodowego.

Działalność nierejestrowana, jak rozliczyć dochody z Internetu

Ciekawym sposobem na legalne zarabianie w Internecie jest działalność nierejestrowana. Taka forma prowadzenia działalności funkcjonuje w Polsce od niedawna. Możesz z niej skorzystać jeśli Twoje dochody z Internetu nie przekraczają połowy najniższego wynagrodzenia. Kwota oficjalnej najniższej pensji w naszym kraju również zmienia się dosyć często. W 2020 roku było to 2600 zł.

Oznacza to, że na działalności nierejestrowanej możliwe było zarobienie 1300 zł miesięcznie. Jeżeli Twoje dochody biznesowe przekraczały tę kwotę, Twoja działalność gospodarcza wymagała rejestracji. Aby kwalifikować się jako przedsiębiorca nierejestrowany, należy również spełniać jeszcze jeden kluczowy warunek.

Z dobrodziejstwa działalności nierejestrowanej mogą skorzystać tylko osoby, które w okresie ostatnich 5 lat formalnie nie prowadziły działalności gospodarczej. Mówiąc wprost, w ciągu poprzednich 60 miesięcy, Twoje dane nie figurowały w CEIDG.

Minusem prowadzenia firmy bez oficjalnej rejestracji jest brak możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu. Każda kwota, którą otrzymujesz na konto za wykonaną usługę, pomniejsza przysługujący Ci limit. Jeśli np. w danym miesiącu otrzymałeś 1400 zł, ale poniosłeś koszt 500 zł uzyskania tego przychodu, przekraczasz dopuszczalny limit, a Twoja firma powinna być zarejestrowana.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymasz praktyczny poradnik – instrukcję zakładania własnego bloga lub strony internetowej.


Zachęcamy do komentowania i udostępniana naszych treści.

5/5 - (5 votes)

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *