Hosting

Do czego służy hosting

Aby nasza strona internetowa mogła zaistnieć w globalnej sieci, musi zostać umieszczona na serwerze. Serwer to nic innego jak bardzo potężny komputer na stałe podłączony do Internetu. Teoretycznie istnieje możliwość udostępniania strony internetowej bezpośrednio z własnego domowego komputera (pod warunkiem oczywiście że będzie podłączony do Internetu). Jednak w praktyce byłoby to bardzo skomplikowane i nieefektywne. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy profesjonalnie zajmującej się tego typu działalnością.

Czym właściwie jest hosting

Hosting możemy zatem najprościej określić jako udostępnianie zasobów, (przestrzeni dyskowej, mocy obliczeniowej) na pracującym bez przerwy, podłączonym do Internetu komputerze.

Oferowany obecnie na rynku hosting posiada bardzo wiele dodatkowych funkcji takich jak kreatory stron internetowych, instalatory aplikacji czy różnego rodzaju narzędzia do analizy danych. Jako początkujący użytkownicy pewnie nie będziemy korzystać z zaawansowanych rozwiązań.

Co wybrać

Dostawcy często oferują kilka opcji hostingu do wyboru. Cena uzależniona jest od możliwości i parametrów serwera i czasami przy niewielkiej dopłacie możemy otrzymać sporo dodatkowych narzędzi, których na początku nawet nie będziemy w stanie wykorzystać. Pamiętajmy jednak, że nasza wiedza i znajomość tematu będą sukcesywnie rosła a co za tym idzie nasze potrzeby również będą się zmieniać.

Kreator www

Jedna rzecz, która w mojej ocenie jest niepotrzebną stratą czasu i pieniędzy to kreator stron internetowych. Oczywiście firmy, które oferują tego typu produkty, będą nas zapewniać, że jest to idealny sposób na szybkie i tanie stworzenie własnej stronki. Może ma to jakiś sens dla kogoś, kto np. prowadzi małą firmę i traktuje stronę internetową jako wizytówkę ewentualnie jako zaprezentowanie swojej oferty. Natomiast osoba, która myśli o stworzeniu bloga, lub kilku blogów czy stron internetowych, szybko przekona się, że zakup kreatora był zbędny.

Jeśli nie kreator to co ?

Wszystko czego potrzebujemy, żeby opublikować swoją stronę internetową lub prowadzić bloga to domena, hosting, oraz narzędzie do tworzenia i zarządzania treścią. O hostingu pisałem już powyżej, natomiast informacje na temat domeny znajdziecie w innym moim wpisie lub tutaj.

Najpopularniejszym na świecie darmowym programem do zarządzania treścią jest WordPress. Jego główną zaletą jest cena, która wynosi dokładnie 0 zł. Dodatkowo WordPress jest bardzo popularny na całym świecie. Przetłumaczony został na wiele języków, w tym język polski.

Więcej na ten temat piszę w moim kolejnym wpisie lub w zakładce WordPress.

Bądz na bierząco

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach oraz filmach.
Zero spamu, reklam i ofert  innych firm.

Newsletter