Kiedy pracujemy w domu, utrzymanie odpowiedniego poziomu motywacji może być trudne. Zazwyczaj jesteśmy oderwani od naturalnej dla środowiska pracy rutyny, i nie mamy bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami. Dodatkowo utrudnieniem może być obecność w domu dzieci, współmałżonka czy partnera, a także innych osób. W tym wpisie skoncentruje się na kilku aspektach pracy w domu oraz na praktycznych, prostych poradach, które pomogą utrzymać produktywność.

Praca w domu praktyczne porady
Praca w domu, praktyczne porady i wskazówki

Praca w domu praktyczne porady, stwórz wydzieloną przestrzeń

Upewnij się, że masz wydzielone miejsce i że masz łatwy dostęp do wszystkiego, czego potrzebujesz. Pracując w domu, zazwyczaj będziesz korzystał z komputera. Zadbaj więc o niezbędne biurko, wygodny fotel oraz odpowiednie oświetlenie. Warto także zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym pracujesz. Estetyczny wygląd, opisany powyżej, zapewni Ci komfort na wypadek ewentualnej rozmowy wideo.

Osobne pomieszczenie wydzielone tylko do pracy, doskonale sprawdza się w przypadku obecności w domu innych osób. Małe dzieci nie zawsze są w stanie zrozumieć, że mama albo tata muszą czasami trochę popracować w spokoju.Ekstremalnym rozwiązaniem byłoby zamykanie drzwi na klucz, jednak w takim wypadku dziecko może poczuć się odrzucone. Osobiście nie polecam więc takiego rozwiązania, chociaż mam świadomość, że może być bardzo skuteczne i niektórzy je stosują. 

Ubieraj się odpowiednio do wykonywanej pracy

W Internecie znajdziesz mnóstwo wskazówek dotyczących pracy w domu. Jedną z najbardziej popularnych jest ubieranie się tak, jakbyś szedł do pracy. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy może to sprawić, że poczujesz się trochę nieswojo. Pomysł siedzenia przy biurku w garniturze, podczas gdy nie planujesz żadnego formalnego spotkania, w pierwszej chwili wydaje się trochę dziwny.

Z drugiej strony jednak większość osób pracujących w domu, uważa  możliwość swobodnego ubioru  za jedną z ważniejszych zalet pracy z dala od biura. Dlatego ta konkretna praktyczna porada jest skierowana głównie do osób, które rozpoczynają swoją przygodę z pracą zdalną.

Chodzi tutaj o rozpoczęcie dnia roboczego zgodnie z dotychczasową rutyną. Więc wstań, weź prysznic, zjedz śniadanie i ubierz się. Po prostu nie chodź w piżamie, przez cały dzień.  

Zarządzaj czasem, praca w domu praktyczne porady

Odpowiednio zaplanuj i koordynuj swój dzień. Bardzo ważne jest ciągłe kontrolowanie ustalonych zadań. Pozwoli to efektywnie zarządzać czasem i być produktywnym. Sprawdź, jakie spotkania masz w terminarzu, być może będziesz musiał skoordynować spotkania w domu z innymi zajęciami. 

Ważnymi czynnikami w tej wskazówce jest motywacja i wydajność. Stwórz więc listę rzeczy do zrobienia, upewnij się, że zajmujesz się priorytetami. Postaw sobie cel, aby w pierwszej kolejności zająć się sprawami pilnymi i istotnymi. Jeżeli zaczniemy od rzeczy łatwych i przyjemnych, na te ważne i pilne może nie wystarczyć nam już czasu. W naszym artykule praca w domu praktyczne porady, znajdziesz wiele cennych wskazówek.

Wyznaczaj cele

Wyznaczanie celów oraz tworzenie listy zadań, jest ściśle związane z zarządzaniem czasem. Jednak skuteczne planowanie na podstawie ustalonych wcześniej celów, jest kluczowe, dlatego warto poświęcić temu trochę więcej uwagi. 

W Internecie znajdziemy bardzo wiele opracowań na temat skutecznego wyznaczania celów. Większość z nich opiera się na akronimie S.M.A.R.T (Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound). Oznacza to, że nasze cele powinny być  dokładnie określone, mierzalne, osiągalne, istotne oraz określone w czasie. 

Jednak samo wyznaczenie celów to tylko połowa sukcesu. Nawet najlepiej sformułowane cele i plany nie przyniosą żadnego wymiernego efektu jeśli nie pójdą za nimi odpowiednie działania. Z drugiej jednak strony, działanie bez konkretnie wyznaczonych celów, mogą nie dać nam pożądanego rezultatu. Zwyczajnie jeżeli nie znamy celu podróży, nawet nie ruszymy z miejsca. 

Praca w domu, praktyczne porady. Skupiaj się na zadaniu

Zminimalizuj rozproszenie uwagi. Idealną sytuacją byłoby wyeliminowanie wszystkiego, co może nas rozproszyć i oderwać od pracy. Jednak biorąc pod uwagę charakter wykonywanej pracy oraz obecną cyfryzację, wydaje się to prawie niemożliwe.

Dodatkowo próba „wielozadaniowości” może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego, gdyż sprawi,  że poczujesz się sfrustrowany i przytłoczony. Podczas organizowania harmonogramu, planuj małe, łatwe do wykonania zadania, które ograniczą ciągłe przerywanie i poprawią Twoją produktywność.

Dobrym sposobem uniknięcia rozpraszania uwagi, będzie wyłączenie wszystkich powiadomień w przeglądarce oraz programie pocztowym. W zależności od tego jak dużo otrzymujemy wiadomości SMS, warto rozważyć także wyciszenie lub całkowite wyłączenie telefonu komórkowego. Media społecznościowe to kolejny „złodziej” uwagi, którego należy zdecydowanie unikać.

Rób przerwy w czasie pracy

Kiedy zależy nam na jak najszybszy ukończeniu jakiegoś projektu, często zapominamy o przerwach. Musimy mieć świadomość, że nasza koncentracja a co za tym idzie wydajność, spada po pewnym czasie nieprzerwanej pracy. Znajdziemy wiele różnych badań na ten temat, ale większość z nich określa optymalny czas nieprzerwanej pracy między 25 i 40 minut. Po tym czasie powinniśmy zrobić sobie kilka minut przerwy, dzięki czemu poziom naszej koncentracji wróci do normy. 

Praca w domu praktyczne porady i wskazówki. Udowodniono, że ćwiczenia fizyczne również bardzo korzystnie wpływają na naszą koncentrację. Warto więc w czasie przerwy rozprostować nogi, zrobić kilka prostych ćwiczeń lub  wyjść na krótki spacer.  Dzięki temu poprawimy nie tylko naszą wydajność, ale także zdrowie fizyczne i psychiczne. 

Kolejny wpis z cyklu praca w domu praktyczne porady, pojawi się na blogu już wkrótce. Zobacz również artykuł jak zacząć zarabiać w Internecie.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymasz praktyczny poradnik – instrukcję zakładania własnego bloga lub strony internetowej.


Skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na pytania. Zachęcamy również do komentowania wpisów.

5/5 - (3 votes)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *