Hosting, domena, czy WordPress, to podstawowe pojęcia, z którymi spotyka się początkujący bloger, czy blogerka. Z tego wpisu dowiesz się czym jest rejestracja domeny, oraz jak ten proces przebiega.

Czym jest Rejestracja Domeny

Definicja domeny internetowej

Domena internetowa jest częścią adresu DNS, i pozwala przetłumaczyć liczbowy adres IP, na łatwą do zapamiętania nazwę. Domena składa się z nazwy i rozszerzenia. Więcej informacji na temat rodzajów domen znajdziesz w artykule: Co to jest domena internetowa.

Czym jest, oraz jak przebiega rejestracja domeny

Rejestracja domeny internetowej oznacza wpisanie jej pełnej nazwy do specjalnego rejestru. Główny rejestr domen w Polsce prowadzony jest przez NASK, czyli Naukową Akademicką Sieć Komputerową. Do obsługi procesu rejestracji, oraz utrzymania domen krajowych, NASK korzysta z pomocy partnerów, nazywanych rejestratorami.

Każdy klient wykupujący domenę na swoje dane osobowe, teoretycznie zawiera umowę z tą instytucją, jednak w praktyce bywa różnie. Zdarzają się nieuczciwi operatorzy, którzy rejestrują domenę na swoje dane, i zawierają z klientem dodatkową umowę na jej użytkowanie.

Dlatego po zakończonej rejestracji domeny, jej nowy właściciel powinien otrzymać automatyczną wiadomość z NASK, zawierającą dane rejestratora, oraz regulamin nazw DOMENY.PL. Obecnie taka wiadomość wysyłana jest z adresu e-mail: automat@dns.pl.

W regulaminie NASK znajdziemy między innymi definicję pojęcia; utrzymywania domeny, co oznacza:

„Umożliwienie użytkownikom Internetu korzystania z określonych przez Abonenta danych niezbędnych do komunikacji w Internecie i zamieszczonych w pamięci urządzenia przeznaczonego do tego celu przez NASK. Korzystanie następuje w odpowiedzi na zapytania otrzymane przez to urządzenie, które pochodzą od użytkowników Internet”.

REGULAMIN NAZW DOMENY .PL

Jak zarejestrować domenę internetową

W celu rejestracji domeny należy skorzystać z usług jednego z autoryzowanych partnerów NASK. Aktualną listę rejestratorów domen znajdziesz na stronie internetowej: https://www.dns.pl/lista_rejestratorow. Pomocna może być również wyszukiwarka internetowa. Po wpisaniu hasła rejestracja domeny wyświetli się lista najpopularniejszych dostawców usług informatycznych. zajmujących się obsługą domen.

Większość firm pośredniczących w rejestracji domen internetowych oferuje również inne usługi pokrewne. Dla początkującego blogera dobrym pomysłem będzie rejestracja domeny oraz wykupienie hostingu u tego samego dostawcy. Dzięki temu konfiguracja i zarządzanie usługami będzie znacznie prostsza.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymasz praktyczny poradnik – instrukcję zakładania własnego bloga lub strony internetowej.


Jak zwykle zachęcamy do komentowania naszych wpisów oraz udostępniania ich na kanałach społecznościowych.

5/5 - (2 votes)

Similar Posts

One Comment

  1. Zdecydowanie zgadzam się, że najwygodniej jest zarejestrować domenę i wykupić hosting u tego samego dostawcy. Osobiście wybrałem Seohost i nie żałuję. Zarówno pod względem cen, jakości, jak i pod względem obsługi klienta, mogę ich z czystym sumieniem zarekomendować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *