Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz spełnić określone wymagania stawiane przez banki, lub inne firmy pożyczkowe. Jednym z takich wymogów jest zdolność kredytowa. Każdy bank ma swoje własne procedury udzielania kredytów, jednak większość z nich przed udzieleniem pożyczki, przeprowadza sprawdzanie zdolności kredytowej klienta. Z tego artykułu dowiesz się czym jest zdolność kredytowa, oraz w jaki sposób możesz ją łatwo samodzielnie sprawdzić.

Zdolność Kredytowa

Na początek wyjaśnijmy podstawowe pojęcia, z którymi spotykają się osoby, ubiegające się o pożyczkę lub kredyt. Aby otrzymać kredyt, musisz posiadać określoną zdolność kredytową. Co to oznacza ?

Czym jest zdolność kredytowa

Ujmując to najprościej, zdolność kredytowa to maksymalna kwota kredytu, którego bank może Ci udzielić. Przy obliczaniu tego wskaźnika, bierze się pod uwagę między innymi wysokość dochodów osoby wnioskującej o kredyt, poziom miesięcznych wydatków, oraz historię kredytową.

O ile wysokość dochodów, czy miesięczne wydatki można stosunkowo łatwo korygować, o tyle historii kredytowej nie da się już tak łatwo poprawić. Dlatego jeśli w przyszłości planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego, zadbaj już dzisiaj o odpowiednie wpisy w Banku Informacji Kredytowej. Więcej na temat BIK znajdziesz w artykule: Sprawdzanie historii kredytowej za darmo.

Jak samodzielnie sprawdzić zdolność kredytową

Ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu, lub o odmowie jego przyznania, leży po stronie banku. Każda instytucja finansowa kieruje się swoim interesem, i określa własne procedury. Zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych proces weryfikacji wniosku kredytowego jest dosyć skomplikowany.

Składa się on z dwóch podstawowych części; ilościowej i jakościowej. Ocena ilościowa polega na sprawdzeniu wysokości dochodów, oraz wydatków klienta. Jest ona dosyć prosta do przeprowadzenia. Można to zrobić we własnym zakresie, korzystając z darmowego kalkulatora zdolności kredytowej.

Natomiast ocena jakościowa wniosku kredytowego, leży już całkowicie w gestii banku. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy działu kredytowego w banku, dokładnie analizują każdy wniosek, a następnie wydają werdykt. Jednym z głównych czynników, które brane są pod uwagę przy ocenie jakościowej, jest wspomniana już historia kredytowa.

Na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej ma wpływ jeszcze wiele innych czynników, zarówno jakościowych, jak i ilościowych. Dla przykładu można tutaj wymienić wiek kredytobiorcy, stan cywilny, czy jego poziom wykształcenia.

Czy można poprawić zdolność kredytową

W przypadku otrzymania negatywnej decyzji kredytowej nie należy się od razu poddawać. Istnieje kilka sposobów na podniesienie zdolności kredytowej. Do najczęściej stosowanych metod zwiększania dostępnej kwoty kredytu zaliczymy między innymi:

  • Zwiększenie wkładu własnego, czyli kwoty w pewnym sensie spłacanej do banku od razu
  • Złożenie wniosku wspólnie z uzyskującym dochody małżonkiem, jeśli występuje rozdzielność majątkowa
  • Ustanowienie rozdzielności majątkowej w przypadku niepracującego małżonka
  • konsolidacja innych posiadanych kredytów, wydłużenie okresu spłaty i obniżenie comiesięcznych zobowiązań finansowych
  • Wydłużenie okresu, na jaki zaciągamy kredyt hipoteczny
  • Poprawa historii kredytowej w BIK, przez cofnięcie zgody na przetwarzanie danych po minimalnym wymaganym okresie

Podsumowanie

Jak już wspomniano powyżej, zdolność kredytowa zależy od bardzo wielu czynników. Bank przeprowadza analizę dochodów, oraz kosztów utrzymania. Bardzo istotne są również aktualne zobowiązania finansowe, czyli zaciągnięte kredyty, pożyczki, limity na kartach kredytowych, czy zakupy na raty.

Aby uzyskać wyższą kwotę kredytu, warto rozważyć złożenie wniosku wspólnie z dobrze zarabiającym członkiem rodziny, np. małżonkiem lub kimś z rodzeństwa. Każdy bank posługuje się własnym algorytmem, i posiada swoje procedury wewnętrzne. Dlatego odmowna decyzja w jednej instytucji finansowej, nie oznacza definitywnego braku możliwości uzyskania kredytu w innym banku.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymasz praktyczny poradnik – instrukcję zakładania własnego bloga lub strony internetowej.


Zachęcamy do komentowania i udostępniana naszych treści.

5/5 - (1 vote)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *