Jak założyć własnego bloga
Jak założyć własnego bloga.

Wpis przeznaczony jest głównie dla początkujących użytkowników myślących o założeniu własnego bloga, dlatego zacznę od objaśnienia kilku podstawowych pojęć. Następnie krok po kroku przeprowadzę Cię przez proces uruchamiania własnej strony internetowej.

Podstawowe pojęcia, jak założyć własnego bloga

Co powinieneś wiedzieć, zanim zabierzesz się za tworzenie własnej strony internetowej lub bloga ? Trzy najważniejsze pojęcia, którymi będziemy się tutaj posługiwać to: domena, hosting oraz wordpress.

Domena internetowa to unikalny adres internetowy, pod którym możesz udostępnić w Internecie swoją stronę WWW, bloga czy sklep (dla przykładu moja domena to: zarabiaj365). Sama domena nie wystarcza jednak do opublikowania strony czy bloga w Internecie. Zakup domeny daje nam tylko prawo do wyłącznego posiadania określonej nazwy domenowej, którą należy co rok odnawiać. Aby umieścić stronę pod zakupioną domeną, należy jeszcze dysponować hostingiem.

Hosting definiowany jest na dwa sposoby. Jako przestrzeń dyskowa na serwerze lub jako usługę udostępniania tej przestrzeni. W skrócie. Aby nasza strona internetowa mogła zaistnieć w globalnej sieci, musi zostać umieszczona na serwerze. Serwer to nic innego jak bardzo potężny komputer na stałe podłączony do Internetu.

Teoretycznie istnieje możliwość udostępniania strony internetowej bezpośrednio z własnego domowego komputera (pod warunkiem oczywiście, że będzie podłączony do Internetu). Jednak w praktyce byłoby to bardzo skomplikowane i nieefektywne. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy profesjonalnie zajmującej się tego typu działalnością.

WordPress jest aplikacją, służącą do zarządzania treścią na stronie internetowej/blogu. WordPress instalujemy na serwerze/hostingu dzięki niemu możemy tworzyć oraz edytować naszego bloga. Robimy to przy użyciu dowolnej przeglądarki np. na domowym laptopie.

Warto jeszcze we wstępie zaznaczyć, że w kwestiach czysto technicznych, sposobie tworzenia treści, strona internetowa i blog, niczym szczególnym się od siebie nie różnią.

Jak założyć własnego bloga, domena + hosting

Zarezerwowanie własnej domeny oraz wykupienie hostingu, to dwie niezależne od siebie usługi i mogą być obsługiwane przez dwóch różnych dostawców. Jednak początkującym użytkownikom, zalecam wykupienie domeny oraz hostingu w tej samej firmie. Dzięki temu unikniemy dodatkowych problemów technicznych i komplikacji.

Warto w tym momencie zwrócić uwagę na promocje oferowane przez dostawców. Często zdarza się, że po wykupieniu hostingu w danej firmie, dostaniemy możliwość darmowej rejestracji jednej domeny. W poniższym przykładzie za domenę została naliczona niewielka opłata, dlatego warto zawsze sprawdzać aktualną ofertę u kilku różnych dostawców.

Na potrzeby tego poradnika skorzystałem z usług home.pl Jednak nie należy traktować tego jako mojej rekomendacji. Po prostu coś trzeba było wybrać. Aczkolwiek uważam, że panel klienta u tego dostawcy jest stosunkowo prosty w obsłudze.

Etap pierwszy – wybór dostawcy oraz odpowiedniej oferty.

Wchodzimy na stronę internetową home.pl (lub posiadający bardzo podobny panel klienta: az.pl), i klikamy zaznaczoną na zdjęciu żółtym kółkiem zakładkę „Hosting”.

Wybierz usługę hostingu

Teraz wybieramy interesujący nas pakiet. Możemy zapoznać się z kilkoma podstawowymi parametrami oferowanego hostingu. Są to między innymi pojemność dysku, czy liczba baz danych, które będziemy mogli utworzyć. W praktyce oznacza to np. liczbę instalacji Wordpress. Początkujący użytkownik raczej nie wykorzysta nawet w połowie możliwości choćby najmniejszej dostępnej opcji. Proponuje więc, zamiast na parametrach skupić się raczej na cenie i nasz pierwszy hosting potraktować jako próbny czy tymczasowy. W poniższym przykładzie mocniejszy Hosting Biznes kosztuje mniej, dlatego wybrałem właśnie taką opcję.

Wybierz hosting

Jak założyć własnego bloga, ograniczaj koszty początkowe

W celu zmniejszenia kosztów zrezygnowałem także z certyfikatu SSL. Jest to protokół sieciowy używany do bezpiecznych połączeń internetowych. Zapewnia poufność transmisji danych, przesyłanych przez Internet. Uważam, że na tym etapie jest od dla nas zbędny.

Certyfikat będzie można dokupić w każdej chwili. Oczywiście w  przyszłości warto rozważyć zabezpieczenie każdej naszej domeny certyfikatem SSL. Buduje to wiarygodność witryny oraz poprawia jej pozycję w wyszukiwarkach.

W dalszej części poradnika: Jak założyć własnego bloga, omawiam rejestrację domeny, oraz instalację aplikacji WordPress na serwerze. Po tym kroku podstawowa wersja Twojej strony internetowej będzie już dostępna w sieci.

Następnie pokażę jak korzystać z gotowych szablonów stron oraz z programu WordPress.

Pełną wersję poradnika wysyłamy na e-mail.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymasz praktyczny poradnik – instrukcję zakładania własnego bloga lub strony internetowej.


Zachęcamy do komentowania i udostępniana naszych treści w mediach społecznościowych.

5/5 - (3 votes)

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *