Jeśli szukasz sposobu na dodatkowy zarobek, a nie chcesz wychodzić z domu, do wyboru masz całkiem sporo możliwości. Jedną z nich jest praca chałupnicza, idealna dla osób, które chcą dorobić sobie do pensji lub nie mają możliwości podjęcia standardowej, etatowej pracy.

Praca chałupnicza - ile można zarobić

Co to jest praca chałupnicza

Praca chałupnicza wykonywana jest w warunkach domowych przy wykorzystaniu surowców lub produktów, które są dostarczane przez zleceniodawcę. A więc nie każda praca w domu jest w rzeczywistości pracą chałupniczą – nie zalicza się do niej, chociażby opieka nad dzieckiem, sprzątanie czy praca przez internet.

Chałupnictwo cieszyło się ogromną popularnością w czasach, gdy możliwości pracy w domu były ograniczone. Obecnie, gdy coraz więcej można zarabiać przez internet, praca chałupnicza raczej nie należy do mocno opłacalnych. I tak nie brakuje osób, które decydują się na taki rodzaj działalności.

Praca chałupnicza z pewnością ma sporo zalet – możemy wykonywać ją w dowolnych godzinach, nie musimy pracować codziennie o tej samej porze, można więc pogodzić ją z innymi obowiązkami domowymi, a nawet z innym rodzajem działalności zarobkowej. Osoby, które pracują chałupniczo, nie podpisują ze swoimi zleceniodawcami umowy o pracę. Najczęściej jest to umowa o pracę nakładczą lub inna forma umowy cywilno-prawnej.

Umowa o pracę nakładczą powinna zawierać wszelkie informacje, które chronią wykonawcę – muszą być w niej zawarte warunki i rodzaj pracy, wynagrodzenia, a także sposób dostarczenia materiału.

Uczciwa praca w domu

Chałupnictwo to dobre rozwiązanie dla osób, które interesuje uczciwa praca w domu, jasne zasady współpracy i warunki wynagrodzenia. Zwykle polega na wykonywaniu drobnych prac rzemieślniczych. Do niektórych nie potrzeba praktycznie żadnych umiejętności, inne wymagają już jednak pewnych zdolności manualnych.

Wśród prac chałupniczych najczęściej pojawiają się ogłoszenia dotyczące składania długopisów lub kartonów, pakowania ulotek, składania prostych zabawek, tworzenie prostej biżuterii, klejenie torebek na prezenty. Odbywa się to oczywiście w dosyć dużych ilościach – najczęściej zamówienie dotyczy kilku tysięcy sztuk.

Osoby, które decydują się na pracę chałupniczą, nie musza pokrywać kosztów materiałów z własnej kieszeni. Mają bowiem dostarczane wszystko, co jest potrzebne do realizacji zlecenia. Trzeba natomiast uważać na ogłoszenia, które obiecują dosyć spore zarobki – w porównaniu do innych, bardzo podobnych prac – natomiast wymagane jest wpłacenie jakiejś kwoty na start. Takie anonse lepiej jest omijać, nawet pomimo obietnicy sporych zarobków, gdyż najczęściej jest to próba oszustwa, a w najlepszym wypadku – wyłudzenia danych osobowych.

Ile można zarobić na pracy chałupniczej

Gdy przeglądamy ogłoszenia dotyczące pracy chałupniczej, mogłoby się wydawać, że jest to zajęcie naprawdę dobrze płatne. Ogłoszeniodawcy informują o stawkach zaczynających się od kilku tysięcy, w praktyce jednak wyrobienie takich zarobków wymaga naprawdę dużych nakładów pracy.

W ogłoszeniach często podane jest, ile czasu wymaga złożenie jednego długopisu czy sklejenie torebki. Czas ten zwykle jest mocno zaniżony, a po kilku godzinach wykonywania takiej samej pracy, każde dodatkowe zadanie może trwać zdecydowanie więcej ze względu na zmęczenie czy znużenie. W chałupnictwie wszystko zależy od tego, jak szybko i sprawnie wykonujemy swoje zadania.

Osoby początkujące muszą liczyć się z tym, że ich zarobki na starcie nie będą zachwycające. Najczęściej udaje się zarobić kilkaset złotych w skali miesiąca. Jeśli jednak ktoś systematycznie, codziennie wykonuje powierzoną pracę nakładczą, a jednocześnie robi to szybko i sprawnie, może na niej zarobić nawet kilka tysięcy.

Reasumując – praca chałupnicza jest dobrym pomysłem na dodatkowy zarobek, jednak rzadko kiedy udaje się zarobić na tyle dużo, by można było uczynić sobie z chałupnictwa najgłówniejsze źródło dochodu.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymasz praktyczny poradnik – instrukcję zakładania własnego bloga lub strony internetowej.


Zachęcamy do komentowania i udostępniania naszych treści.

5/5 - (2 votes)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *