Rosnące koszty codziennego życia nie zawsze idą w parze z rosnącymi pensjami. Dlatego też wiele osób zatrudnionych na etatach lub posiadających inne źródło dochodu, szuka dodatkowych możliwości zarobku. A jest ich całkiem sporo – warto jednak wziąć pod uwagę możliwości czasowe, a także własne predyspozycje i umiejętności. Najlepiej bowiem dorabiać sobie na takich działaniach, na których po prostu się znamy.
Czy można sobie dorobić po pracy?
Dorabianie do pensji nie jest niczym wyjątkowym czy rzadko spotykanym. Najczęściej decydują się na nie osoby, które mają niewysokie zarobki i muszą szukać dodatkowych źródeł dochodu, żeby bez problemu przetrwać od pierwszego do pierwszego. Konieczność dodatkowej pracy dotyczy również osób, które mają problemy finansowe, posiadają zbyt wiele zobowiązań kredytowych lub po prostu chcą wyjść z długów.
Czasem dorabianie sobie po pracy jest również sposobem na zbudowanie oszczędności i poduszki finansowej, która pozwala spać spokojnie i czuć się pewniej w niepewnych czasach. Dorabianie do pensji nie jest w żaden sposób regulowane przepisami czy ograniczone konkretnymi zapisami.
Każdy, kto ma taką potrzebę i możliwości, może dorobić po godzinach pracy etatowej. Czasem jedynie pracownicy są ograniczeni zakazem konkurencji – nie mogą po godzinach wykonywać pracy dla konkurencyjnych firm. Mogą natomiast wykonywać cały szereg innych, płatnych zadań.
Pomysły na pracę dodatkową
Jeśli szukasz pomysłów na dodatkową pracę, warto stawiać na sprawdzone rozwiązania – tutaj dobrym pomysłem jest czytanie forów tematycznych czy blogów dotyczących rynku pracy i zarabiania. Można tam znaleźć sporo podpowiedzi i listę działań, na których faktycznie można zarobić.
Wiele osób może po godzinach wykonywać to samo, co w pracy etatowej, ale na własny rachunek. Nauczyciele udzielają korepetycji, urzędnicy zajmują się tworzeniem pism administracyjnych czy wniosków, informatycy, tłumacze czy dziennikarze bez problemu mogą złapać dodatkowe zlecenia w swoim fachu. Osoby, które nie mają wysokich kwalifikacji, również mają sporo możliwości – mogą pracować przy wykładaniu towaru, rozdawaniu ulotek, w sprzedaży, przy sprzątaniu biur, a także jako kurierzy, na których zapotrzebowanie stale rośnie.
Wśród pomysłów na pracę dodatkową nie można zapomnieć o możliwościach, jakie daje nam internet. W sieci można znaleźć źródła dochodu bez wychodzenia z domu. Przez internet można pracować w marketingu szeptanym, dołączyć do programów partnerskich, reklamować produkty i usługi w social mediach, prowadzić social media dla firm czy instytucji, robić tłumaczenia, pisać teksty, tworzyć grafiki czy strony internetowe. Można również zająć się sprzedażą – może to być własne rękodzieło lub sklep sprzedający towary konkretnych firm.
W dzisiejszych czasach rozpoczęcie działalności w e-commerce nie wymaga sporych nakładów finansowych – sporo jest rozwiązań, w które można wejść na zasadzie franczyzy czy dropshippingu, czyli sprzedaży towarów od zewnętrznego dostawcy do klienta, z pominięciem prowadzenia magazynu.
Jak dorobić w weekend?
Nie każdy i nie zawsze ma możliwość pracy po godzinach w tygodniu. Czasem etat jest na tyle wymagający, że po południu czy wieczorem nie da się wykonywać dodatkowej pracy. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest praca weekendowa. Wiele możliwości można znaleźć w branży hotelowej i gastronomicznej, która w weekendy potrzebuje dodatkowego wsparcia. Można również zająć się wykonywaniem na zlecenie usług budowlanych, instalatorskich, opieką nad dziećmi, sprzątaniem mieszkań.
W weekendy można również zająć się pracą przez internet – daje ona sporo możliwości nie tylko, jeśli chodzi o rodzaj działalności, ale również o czas jej wykonywania. Praca w weekendy bardzo często jest bardziej opłacalna niż etatowe godziny w tygodniu. Nie brakuje osób, które w ten sposób są w stanie wypracować sobie nawet równowartość etatowej pensji. Wszystko zależy od posiadanych umiejętności, a także ilości czasu, jaki poświęcamy na dorabianie.
Zapisz się do naszego newslettera
Otrzymasz praktyczny poradnik – instrukcję zakładania własnego bloga lub strony internetowej.
Zachęcamy do komentowania i udostępniania naszych treści.