Mówi się, że pieniądze zarabiają same na siebie. Jest to istota nowoczesnych inwestycji. Najlepszym tego przykładem jest zarabianie na rynku kapitałowym. Do rozpoczęcia przygody inwestora wymagane jest odpowiednie przygotowanie. Wbrew pozorom, nie jest to zbyt skomplikowana wiedza. Wystarczy poznać podstawy funkcjonowania rynków kapitałowych.
W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku po meandrach zarabiania na papierach wartościowych.
Na początek zakładamy konto u brokera
Broker jest pośrednikiem między klientem a zleceniami kierowanymi na rynek kapitałowy. Założenie u niego konta jest wymagane dla każdego inwestora. Zazwyczaj nie ponosi się żadnych opłat. Niezbędne jest jednak wpłacenie kapitału na zakup akcji.
Czas na poznanie podstawowych funkcji rynku
Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie można inwestować w akcje, oraz instrumenty pochodne. Rynek Od września 2009 roku, kiedy wprowadzono rynek Catalyst, możliwy jest również wtórny obrót obligacjami samorządowymi i korporacyjnymi.
Więcej na temat rynku Catalyst możesz przeczytać w artykule opublikowanym przez Business Insider, „Rynek Catalyst – tu kupisz i sprzedasz obligacje”.
Wtórny obrót obligacjami, które wypuszczają firmy, banki czy samorządy, przez długie lata był w Polsce bardzo ograniczony. Tak było aż do września 2009 r., kiedy to Giełda Papierów Wartościowych powołała do życia rynek Catalyst.
– Business Insider 18 luty 2021
Każdy klient posiada na swoim koncie brokerskim formularz zleceń. Wystarczy ustawić limit cenowy, stop lossa, ilość i cenę akcji. Czasami już po chwili masz papiery wartościowe na swoim koncie u brokera.
Zarabianie na rynku kapitałowym wymaga posiadania określonej wiedzy
Bez wiedzy o podstawach rynku kapitałowego trudno będzie odnieść spektakularny sukces. Informacje o analizie technicznej, fundamentalnej, czy portfelowej, to podstawa wiedzy każdego inwestora.
Do niezbędnego minimum zaliczymy znajomość specyfiki akcji, obligacji, czy innych instrumentów pochodnych. Bez tego nie będziesz w stanie funkcjonować jako inwestor. Posiadając niezbędną wiedzę, zwiększasz swoje szanse na skuteczne zarabianie na rynku kapitałowym.
Kwestie podatkowe
Zarabianie na rynku kapitałowym jest opodatkowane tzw. podatkiem Belki. Nie jest to duża suma, jednak kwestię techniczne mogą być na początku trochę problematyczne. Broker wysyła Ci formularz PIT-8C, na którym wyodrębnione będą wszystkie dokonane transakcje, oraz uzyskany zysk.
Następnie wszystkie dane przenosi się na PIT-37 i jak co roku składa do odpowiedniego urzędu skarbowego. Inwestowanie nie jest trudne, jeśli podejdzie się do tematu poważnie. Wspomniane już wcześniej zdobywanie wiedzy to bardzo ważny element całego procesu.
Podsumowując
Inwestycje w akcje zawsze zawiera w sobie pewne ryzyko utraty części lub nawet całości kapitału. Dlatego bardzo ważne jest roztropne dysponowanie swoimi środkami na koncie brokerskim.
Ludzie posiadający spory kapitał nie powinni w całości przeznaczać go na bezpieczne lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe. Nabywanie akcji na koncie brokerskim jest równie proste, a może przynieść dużo większy zysk. Dywersyfikacja inwestycji zapewni natomiast zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.
Rachunek brokerski można założyć od ręki. Wymagana jest oczywiście pełnoletniość i zdolność do czynności prawnych. Najlepszym sposobem na bezpieczne inwestycje jest zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego – czyli zainwestowania w różne aktywa. W ten sposób znacznie ograniczymy ryzyko i zoptymalizujemy zyski.
Jeśli interesuje Cię karabinie na rynku kapitałowym i chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi czytelnikami bloga, napisz komentarz pod artykułem.
Zapisz się do naszego newslettera
Otrzymasz praktyczny poradnik – instrukcję zakładania własnego bloga lub strony internetowej.
Zachęcamy również do udostępniania naszych treści w mediach społecznościowych.
Jeden komentarz