Faktoring to usługa, która sprawdza się w wielu różnych branżach, a przykładem może być sektor budowlany. Na czym polega w rzeczywistości? W jaki sposób pomaga poprawić płynność finansową w sektorze budowlanym? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Faktoring a poprawa płynności finansowej

Na czym polega faktoring?

Chcąc przedstawić to, w jaki sposób faktoring pomaga poprawić płynność w sektorze budowlanym warto wyjaśnić najpierw to, czym on w ogóle jest. Otóż, jest to jedna z najpopularniejszych obecnie form finansowania przedsiębiorstw, z której mogą korzystać nie tylko duże firmy, ale również małe i średnie podmioty. W praktyce jest to usługa świadczona przez firmę faktoringową, czyli faktora polegająca na wykupieniu faktur wystawionych przez przedsiębiorcę (faktoranta) swoim kontrahentom. Wszystko to odbywa się na podstawie umowy faktoringowej, która skutkuje tym, że przedsiębiorstwo nie musi dłużej czekać na spłatę należności wynikających z faktur z odroczonym terminem płatności, ponieważ uzyskuje ją natychmiast od firmy faktoringowej. W efekcie kontrahenci swoje zobowiązania spłacają właśnie na jej rzecz, w terminie ustalonym wcześniej z przedsiębiorcą. Istotne jest w tym przypadku także to, że faktoring oferowany jest w różnych formach, o czym można przekonać się pod linkiem: https://pragmago.pl/.

Faktoring w branży budowlanej – jak pomaga poprawić płynność finansową?

Specyfika branży budowlanej powoduje, że wiele podmiotów rozlicza się ze sobą na podstawie faktur z odroczonym terminem płatności. Jest to oczywiście wygodne rozwiązanie, jednak w praktyce może oznacza problemy z utrzymaniem płynności finansowej, co jest szczególnie istotne w przypadku małych i średnich firm. Rozwiązaniem tego problemu jest faktoring, czyli usługa ograniczająca ryzyko powstawania zatorów płatniczych. Korzystający z niej przedsiębiorcy mogą bowiem odzyskać środki zamrożone w fakturach, a co za tym idzie przeznaczyć je między innymi na wynagrodzenia dla swoich pracowników, czy zakup materiałów niezbędnych do realizacji kolejnego zlecenia. Istotne jest także to, że faktoring pozwala firmom z branży budowlanej być bardziej konkurencyjnym, ponieważ umożliwia wystawianie faktur z jeszcze dłuższym terminem.

Zalety faktoringu

Zalety faktoringu w praktyce nie kończą się na ograniczeniu ryzyka powstawania zatorów płatniczych, a co za tym idzie poprawie płynności finansowej przedsiębiorstw. Wśród plusów wymienić również między innymi:

  • możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel, czyli zarówno bieżącą działalność, jak i inwestycje;
  • ograniczenie formalności do minimum, co powoduje, że korzystanie z faktoringu jest naprawdę szybie i wygodne;
  • dostępność, ponieważ z faktoringu mogą korzystać także firmy z niewielkim stażem na rynku;
  • brak obciążania zdolności kredytowej, co powoduje, że przedsiębiorstwo korzystające z faktoringu może wnioskować jednocześnie o kredyty.

Podsumowując, należy stwierdzić, że korzystanie z faktoringu to rozwiązanie, które pozwala w szybki i prosty sposób poprawić płynność finansową firmy. Jest zatem korzystne dla podmiotów działających w branży budowlanej, ponieważ jej specyfika powoduje, że wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności to w rzeczywistości konieczność.

5/5 - (1 vote)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *