Wszyscy korzystamy z różnych produktów finansowych. Są to konta osobiste, lokaty czy kredyty hipoteczne. Wybór odpowiedniego produktu bardzo często sprawia nam problem. Na tej stronie poznasz podstawowe produkty finansowe, oraz ich charakterystykę.

Produkty finansowe
Produkty finansowe

Na początek postaram się wyjaśnić, co rozumiem przez pojęcie produktu finansowego. Firmy zajmujące się obsługą szeroko pojętego obrotu pieniężnego, nazywamy instytucjami finansowymi. Są to między innymi banki, firmy pożyczkowe czy tzw. SKOKI.

Produkty finansowe, na czym polega działalność banków

Działalność tych firm polega na tym, aby zbierać depozyty pieniężne od swoich klientów, oraz udzielać pożyczek innym osobom. Jest to bardzo uproszczony model działalności. Powinniśmy jeszcze zaznaczyć, że właściciele banków dysponują również własnym kapitałem. Posiadanie własnych środków w odpowiedniej wysokości, jest warunkiem rozpoczęcia działalności bankowej.

Na czym więc zarabiają banki. Mówiąc w skrócie. Banki zarabiają na różnicy w oprocentowaniu, pomiędzy zebranymi środkami a pieniędzmi wypłaconymi w formie pożyczek. Dodatkowo przy udzielaniu pożyczki banki pobierają swoją prowizję. Przy dużych kwotach, np. w przypadku kredytów hipotecznych, te prowizje mogą być dosyć pokaźne.

Konta bankowe oraz inne produkty finansowe

Najpopularniejszym produktem finansowym jest konto bankowe. Rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy posiada już prawie każdy dorosły mieszkaniec naszego kraju. Konta osobiste mogą posiadać również osoby nieletnie. W takim przypadku zgodę na założenie konta bankowego muszą wyrazić rodzice osoby małoletniej. Minimalna granica wieku, niezbędna do założenia własnego konta to 13 lat. Osoby, które osiągnęły ten wiek, za zgodą rodziców mogą posiadać własne konto bankowe oraz kartę płatniczą.

Proces zakładania konta osobistego możemy przeprowadzić zdalnie. Po wyborze odpowiedniej oferty wypełniamy wniosek na stronie internetowej banku. Kolejny krok to potwierdzenie tożsamości aplikanta. Możesz to zrobić na kilka sposobów.

Najprostszym sposobem na założenie konta bankowego przez Internet bez kuriera, jest skorzystanie z aplikacji mobilnej. Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji wprowadzamy swoje dane osobowe i potwierdzamy tożsamość. Krótka rozmowa wideo z pracownikiem banku, lub zdjęcie dokumentu i twojej twarzy, wystarczy do założenia konta bankowego przez Internet.

Produkty finansowe, pożyczki gotówkowe

Kiedy zabraknie Ci środków na bieżące wydatki, lub planujesz większy zakup, skorzystaj z pożyczki bankowej. Przed udzieleniem pożyczki, banki skrupulatnie sprawdzają pożyczkobiorców. Bardzo ważna jest pozytywna historia kredytowa, czyli wcześniejsze, spłacone w terminie kredyty lub pożyczki.

Posiadając już konto w danym banku, możesz liczyć na uproszczoną procedurę udzielania pożyczki. Bank sprawdzi twoją historię operacji bankowych. Dzięki temu dowie się ile miesięcznie zarabiasz, oraz jak szybko wydajesz te pieniądze. Stałe miesięczne wpływy na konto są podstawowym warunkiem udzielenia pożyczki. Nie posiadając stabilnych wpływów na konto, nie możesz liczyć nawet na debet w rachunku.

Szybkie pożyczki to też produkty finansowe

W przypadku negatywnej decyzji pożyczkowej w banku ostatnią deską ratunku są firmy pożyczkowe. Firmy takie nazywaną są często pozabankowymi instytucjami finansowymi. Oznacza to, że nie posiadają one licencji bankowej. Nie mogą prowadzić działalności określonej w ustawie o prawie bankowym.

Firmy pożyczkowe mogą natomiast udzielać szybkich pożyczek. Przy udzielaniu tzw. chwilówek, firmy pożyczkowe nie stawiają tak dużych wymagań pożyczkobiorcą, jak mają to w zwyczaju banki. Czasami wystarczy posiadanie konta bankowego, oraz w miarę pozytywna informacja z BIK. Szybką pożyczkę możesz otrzymać również całkowicie przez Internet. Wymagana kwota, po spełnieniu określonych warunków, zostanie Ci przelana na konto bankowe.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymasz praktyczny poradnik – instrukcję zakładania własnego bloga lub strony internetowej.


Zachęcamy do komentowania i udostępniana naszych treści w mediach społecznościowych.

5/5 - (5 votes)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *