Wysokość najniższego wynagrodzenia zawsze budzi sporo kontrowersji. Toczy się nieustanny spór między pracodawcami i związkami zawodowymi o to, ile ma wynosić płaca minimalna w Polsce. Trzecią stroną tej układanki jest rząd, który próbuje zaspokoić żądania obu tych grup interesów. W tym artykule dowiesz się, na jakim poziomie jest obecnie wynagrodzenie minimalne w Polsce, oraz ile może wynosić w najbliższych latach.

Płaca Minimalna w Polsce

Czym jest płaca minimalna

Płaca minimalna w Polsce obowiązująca w 2021 roku została ustalona na poziomie 2800 zł brutto, za pracę na pełnym etacie. Natomiast stawka godzinową wynosi 18 zł 30 gr brutto. W porównaniu z rokiem ubiegłym wysokość najniższej płacy wzrosła o 200 zł. Stawkę godzinową podniesiono o 1,30 zł.

Wysokość płacy minimalnej w Polsce rośnie każdego roku. Stawka obowiązująca w kolejnym roku kalendarzowym ogłaszana jest w odpowiednim rozporządzeniu Rady Ministrów, w drugiej połowie roku. Zatem na oficjalne ogłoszenie nowych progów będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Chociaż z wypowiedzi ważnych polityków można wysnuć pewne przypuszczenia.

Płaca minimalna w Polsce, ile dostaniesz „na rękę”

Politycy bardzo chętnie ogłaszają podwyżki płacy minimalnej, posługując się przy tym kwotami brutto. Jednak przy stosunkowo wysokich dodatkowych kosztach pracy, takich jak ubezpieczenia społeczne czy podatek dochodowy, kwota, którą otrzyma pracownik, będzie sporo niższa od tej, dumnie ogłaszanej przez Premiera czy Ministra Finansów.

Ile dokładnie wynosi płaca minimalna w Polsce w ujęciu netto ? W 2021 roku jest to dokładnie 2061,67 zł. Stawka za godzinę pracy to minimum 12 zł. Jednak osoby, które nie ukończyły 26 roku życia, są zwolnione z płacenia podatku dochodowego, dzięki czemu otrzymają za pracę na pełnym etacie miesięcznie 2199 zł.

Płaca minimalna w Polsce w 2022 roku

Ile dokładnie będzie wynosiła płaca minimalna w 2022 roku, jest na razie zagadką. Jednak zgodnie z ustawą, która reguluje wysokość minimalnego wynagrodzenia w Polsce, najniższa płaca w naszym kraju w 2022 roku musi wynieść nie mniej niż 2985 zł brutto. Skąd ta liczba ? Wysokość minimalnego wynagrodzenia jest obliczana na podstawie średniej pensji, która według danych GUS-u w pierwszym kwartale 2021 roku osiągnęła kwotę 5682 zł brutto.

Ciekawe rozważania na temat przyszłorocznej płacy minimalnej znajdziesz w artykule opublikowanym w portalu Money.pl. Przemysław Ciszak w swoim najnowszym tekście przekonuje, że „Trójka z przodu zawsze marketingowo wyglądać będzie lepiej”. Chodzi oczywiście o zarobki minimalne wynoszące co najmniej 3 tysiące złotych. Jednak bardzo możliwe, że będzie to nawet o kilkaset złotych więcej.

„O jakiej podwyżce więc mówimy? Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych chce, by pensja minimalna wzrosła o 500 zł netto. – Mamy świadomość, że jest trudna sytuacja w kraju. Dlatego też uważamy, że nie można całej tej kwoty przerzucić na pracodawców. Koszty powinny zostać podzielone po równo – 250 zł po stronie pracodawcy, a 250 zł powinno finansować państwo – wyjaśnia szef OPZZ”.

Przemysław Ciszak

Jaki będzie finał tych negocjacji płacowych, przekonamy się już niebawem. Warto wspomnieć tutaj słowa Prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który deklarował, że w 2024 roku w Polsce będziemy zarabiać co najmniej 4 tysiące złotych. Czekajmy więc cierpliwie 😉

Jak było w poprzednich latach z płacą minimalną w Polsce

Trzeba uczciwie przyznać, że wzrost płac w ostatnich latach był imponujący. Jeszcze w 2010 roku minimalne wynagrodzenie w naszym kraju wynosiło niewiele ponad 1300 zł. Dziesięć lat później było to już 2600, zatem najniższe wynagrodzenie podwoiło się w ciągu 10 lat. Oby tak dalej.

W 2016 roku wprowadzono także minimalną stawkę godzinową. Przyczyniło się to do uregulowania, i podniesienia stawek, zwłaszcza w przypadku osób pracujących na umowach cywilno-prawnych. Niestety pod względem zarobków, daleko nam jeszcze do najbogatszych krajów Europy Zachodniej, jednak ogólne koszty utrzymania, również są u nas znacznie niższe. Więc relatywnie sytuacja nie wygląda tak źle.

Płaca minimalna w innych krajach europejskich

Według danych Eurostatu z 2020 roku najwięcej w Europie zarabiają mieszkańcy Islandii. Na drugim miejscu plasuje się Norwegia, a na trzecim Luksemburg. Polska znajduje się przy końcu stawki, ale za nami jest jeszcze kilka krajów, głównie z Europy Środkowo-Wchodniej.

Prognozy dla naszego kraju są mimo wszystko bardzo dobre. Doganiamy już biedniejsze kraje tak zwanej „starej unii”. W ciągu kilku najbliższych lat powinniśmy „przeskoczyć” o kilka pozycji w górę, zostawiając w tyle takie kraje jak Grecja, czy Portugalia.

Bardzo wiele będzie zależało też od działań rządu przy wychodzeniu z pandemii, i związanych z tym ograniczeń gospodarczych. Przyjęty niedawno Krajowy Plan Odbudowy, może być dla Polski ogromną szansą na dalszy rozwój.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymasz praktyczny poradnik – instrukcję zakładania własnego bloga lub strony internetowej.


Zachęcamy do komentowania i udostępniana naszych treści.

5/5 - (4 votes)

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *